Co się stanie z pompą ciepła, gdy zabraknie prądu? [Rozwiązanie]

Pompy ciepła z roku na rok stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które chętnie wykorzystywane jest przez wielu mieszkańców domów jednorodzinnych czy bliźniaków podczas tworzenia instalacji grzewczych. Jednak eksploatacja pomp ciepła wiąże się z ryzykiem wystąpienia przerw w dostawie energii elektrycznej. Co się stanie z pompą, gdy zabraknie prądu i jak przygotować się na taką sytuację? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

 

Praca pompy ciepła, a brak prądu — co się stanie?

Pompa ciepła to urządzenie zasilane energią elektryczną, którego praca zostaje zatrzymana w momencie wystąpienia przerw w dostawie prądu — brak energii elektrycznej prowadzi bowiem do unieruchomienia sterownika urządzenia, a także pompy obiegowej zamontowanej w systemie grzewczym. Jednak nawet kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu, nie niesie za sobą odczuwalnego spadku temperatury w dobrze ocieplonych budynkach, ponieważ instalacja ogrzewania pozwala na wykorzystywanie nagromadzonego ciepła w celu utrzymania komfortu cieplnego do momentu uzyskania ponownego podłączenia do energii elektrycznej.

 

Pompa ciepła — co robić kiedy zabraknie prądu?

Krótkie przerwy w dostawie prądu nie niosą za sobą szczególnych utrudnień związanych z zatrzymaniem pracy pompy ciepła w instalacji grzewczej. Jednak problemem mogą okazać się dłuższe awarie, a szczególnie te występujących w okresie jesienno-zimowym. Chcąc przygotować się na takie sytuacje, warto postawić na alternatywne źródło energii. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w tym celu rozwiązań okazują się agregaty prądotwórcze zapewniające awaryjne zasilanie. Wybierając agregat prądotwórczy należy stawiać na urządzenia o parametrach technicznych dostosowanych do potrzeb mieszkańców, których zastosowanie doskonale sprawdzi się podczas występujących przerw w dostawie energii elektrycznej oraz pozwoli na niczym niezakłóconą pracę pompy ciepła, a co za tym idzie — utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach.

Administrator serwisu Poradnik