Dotacja na termomodernizację pompa ciepła

Wiele osób rozważa termomodernizację swoich domów, ponieważ chce zaoszczędzić pieniądze, które wydaje na jego ogrzewanie, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Z tego względu decydują się na montaż pompy ciepła, która jest nie tylko wydajna, ale również oszczędna. Nie każdy jednak wie, że może starać się o dotację na jej zakup, dzięki czemu może zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Przyjrzyjmy się więc, jak można uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła.

Dotacja na termomodernizację pompa ciepła- z jakich programów możemy skorzystać?

Najpopularniejszym programem dofinansowań pompy ciepła, jest program „czyste powietrze”, w ramach można uzyskać 32 tysiące złotych dofinansowania zakupu pompy ciepła, oraz 37 tysięcy, jeżeli wraz z zakupem pompy ciepła chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną. W ramach tego programu według danych z grudnia 2021 roku 2.083.295.925 zł a ogółem przeznaczono na niego 103 miliardy złotych. Jednakże ma on pewne ograniczenia, a mianowicie nie dotyczy on nowo budowanych budynków. Drugim równie ciekawym programem, jest program „moje ciepło”, i ten program obejmuje już nowe budynki- jeżeli w ramach tego programu zdecydujemy się na montaż powietrznej pompy ciepła, to możemy zyskać 7 tysięcy złotych, natomiast jeżeli wybierzemy gruntową pompę powietrza, to możemy zyskać 21 tysięcy złotych. Co ważne, zostaną nam też zrefundowane wcześniej poniesione koszty montażu pompy ciepła (od 01.01.2021). W przeciwieństwie jednak do programu „czyste powietrze” tutaj przeznaczono 600 milionów złotych, a więc dużo mniejszą sumę, dla tego też nie warto czekać z wnioskiem, tylko złożyć go jak najszybciej.

Podsumowanie

Zakup pompy ciepła może okazać się sporym wydatkiem, jednak dzięki dotacjom możemy właściwie w potrójny sposób zaoszczędzić pieniądze, a mianowicie po pierwsze mniej wydamy pieniędzy na jej zakup, po drugie dzięki pompie ciepła zaoszczędzimy nie rzadko spore sumy, które wydajemy na ogrzewanie, a po trzecie znacznie mniejszym stopniu będziemy zatruwać nasze wspólne środowisko.

Administrator serwisu Poradnik