Dotacja na termomodernizację pompa ciepła

Wiele osób rozważa termomodernizację swoich domów, ponieważ chce zaoszczędzić pieniądze, które wydaje na jego ogrzewanie, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Z tego względu decydują się na montaż pompy ciepła, która jest nie tylko wydajna, ale również oszczędna. Nie każdy jednak wie, że może starać się o dotację na jej zakup, dzięki czemu może zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Przyjrzyjmy się więc, jak można uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła.

Dotacja na termomodernizację pompa ciepła- z jakich programów możemy skorzystać?

Najpopularniejszym programem dofinansowań pompy ciepła, jest program „czyste powietrze”, w ramach można uzyskać 32 tysiące złotych dofinansowania zakupu pompy ciepła, oraz 37 tysięcy, jeżeli wraz z zakupem pompy ciepła chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną. W ramach tego programu według danych z grudnia 2021 roku 2.083.295.925 zł a ogółem przeznaczono na niego 103 miliardy złotych. Jednakże ma on pewne ograniczenia, a mianowicie nie dotyczy on nowo budowanych budynków. Drugim równie ciekawym programem, jest program „moje ciepło”, i ten program obejmuje już nowe budynki- jeżeli w ramach tego programu zdecydujemy się na montaż powietrznej pompy ciepła, to możemy zyskać 7 tysięcy złotych, natomiast jeżeli wybierzemy gruntową pompę powietrza, to możemy zyskać 21 tysięcy złotych. Co ważne, zostaną nam też zrefundowane wcześniej poniesione koszty montażu pompy ciepła (od 01.01.2021). W przeciwieństwie jednak do programu „czyste powietrze” tutaj przeznaczono 600 milionów złotych, a więc dużo mniejszą sumę, dla tego też nie warto czekać z wnioskiem, tylko złożyć go jak najszybciej.

Podsumowanie

Zakup pompy ciepła może okazać się sporym wydatkiem, jednak dzięki dotacjom możemy właściwie w potrójny sposób zaoszczędzić pieniądze, a mianowicie po pierwsze mniej wydamy pieniędzy na jej zakup, po drugie dzięki pompie ciepła zaoszczędzimy nie rzadko spore sumy, które wydajemy na ogrzewanie, a po trzecie znacznie mniejszym stopniu będziemy zatruwać nasze wspólne środowisko.

Administrator serwisu Poradnik

Termomodernizacja w 2022 roku – informacje

Dotacja na termomodernizację, czyli doskonale znany na program “Czyste Powietrze” skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnionymi księgami wieczystymi. Kwoty tego finansowania sięgają nawet do 30-37 tys. zł. Jakie zmiany w programie zaszły w 2022 roku? Odpowiadamy.

Dotacje na termomodernizację- program Czyste Powietrze

Beneficjenci programu “Czyste powietrze” mogą uzyskać finansowanie do wymiany starych i niesprawnych źródeł ciepła na nowoczesne systemy grzewcze oraz przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. W obecnym wariancie dotacje w poziomie podstawowym mogą wynosić do 30000 zł, natomiast w podwyższonym wariancie do 370000 zł.

Jakie zmiany w programie “Czyste powietrze” w 2022 r?

W roku 2022 ustawodawcy wprowadzili trzeci wariant programu- przeznaczony dla mało zamożnych gospodarstw domowych. Dotyczy on tych, w których dochód miesięczny nie przekracza 900 zł na jedną osobę oraz 1260 zł w przypadku osób mieszkających samotnie. Będą oni mogli otrzymać nawet 69 tys. zł a kwota finansowania osiągnie nawet 90% kosztów inwestycyjnych. Dodatkowo najubożsi oraz osoby starsze będą mogli liczyć na pomoc w wypełnianiu wniosku, realizację oraz rozliczenie.

Zmiany w finansowaniu niektórych systemów grzewczych

W ramach programu Czyste Powietrze wpłynęło około 370 tysięcy wniosków na termomodernizację. Łącznie uzyskane finansowania sięgają kwoty 6,3 mld zł. Dodatkowo od 1 stycznia bieżącego roku nastąpiła również pewna zmiana, dzięki której nie będzie można składać wniosku o dofinansowania na piece węglowe. Zakup i montaż tego typu kotła możliwy był tylko do końca poprzedniego roku.

Dotacje na termomodernizację w 2022 roku

Program termomodernizacyjny Czyste Powietrze towarzyszy nam już od 2018 roku. Został wprowadzony w celu ochrony środowiska poprzez wymianę nieefektywnych kotłów i pieców na paliwa stałe. Na ten program rząd zamierza przeznaczyć 103 mld zł w przeciągu kilku lat. To ogromna suma, jednak biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wydaje się ona być w pełni zasadna.

Administrator serwisu Poradnik