Najlepsza pompa ciepła na rynku? Czy to możliwe?

Pomimo dość łagodnych zim w ostatnich latach w Polsce coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domów za pomocą pompy ciepła. Czy jest to fenomen na miarę XXI wieku jeżeli chodzi o efektywny i oszczędny system technologii. Zdecydowanie tak! Pompa ciepła za pośrednictwem darmowego ciepła pozyskiwanego z otoczenia może znacząco obniżyć koszty ogrzewania w skali całego roku. Co więcej w korzystnych warunkach pompa ciepła to lepsze i oszczędne rozwiązanie w porównaniu z kotłami gazowymi i tymi na eko-groszek. Czy na rynku istnieje najlepsza pompa ciepła, jeżeli tak to czym się wyróżnia i ile kosztuje?

 

Czym się charakteryzuje najlepsza pompa ciepła?

W sieci można znaleźć wiele opinii klientów, ekspertów i fachowców, którzy na co dzień mają do czynienia z pompami ciepła. Zadając sobie pytanie, czy istnieje najlepsza pompa na rynku, można śmiało stwierdzić, że w tym zdaniu słowo najlepsza jest pojęciem względnym. Dekadę temu, firm na polskim rynku produkujących pompy ciepła było by może 2 lub 3. W dzisiejszych czasach, gdzie postęp technologiczny rozwija się w zatrważającym tempie, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać, która pompa ciepła jest najlepsza. Oczywiście rankingi zamieszczane na portalach internetowych są jak najbardziej pomocne przy wyborze najlepszej pompy ciepła do naszego domu, jednak warto zaznaczyć, że preferencje każdego klienta mogą być inne. Zatem podsumowując, na podstawie przeprowadzonych testów, analiz warto przedstawić najlepiej oceniane pompy ciepła, które będą niezawodne przez długi okres ich użytkowania.

                    

Czy istnieje najlepsza pompa ciepła? Dla wielu osób topowe modele wymienione wyżej mogą okazać się najlepszą inwestycją na lata, szczególnie teraz, kiedy koszty energii ciągle rosną.
Administrator serwisu Poradnik

Co się stanie z pompą ciepła, gdy zabraknie prądu? [Rozwiązanie]

Pompy ciepła z roku na rok stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które chętnie wykorzystywane jest przez wielu mieszkańców domów jednorodzinnych czy bliźniaków podczas tworzenia instalacji grzewczych. Jednak eksploatacja pomp ciepła wiąże się z ryzykiem wystąpienia przerw w dostawie energii elektrycznej. Co się stanie z pompą, gdy zabraknie prądu i jak przygotować się na taką sytuację? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

 

Praca pompy ciepła, a brak prądu — co się stanie?

Pompa ciepła to urządzenie zasilane energią elektryczną, którego praca zostaje zatrzymana w momencie wystąpienia przerw w dostawie prądu — brak energii elektrycznej prowadzi bowiem do unieruchomienia sterownika urządzenia, a także pompy obiegowej zamontowanej w systemie grzewczym. Jednak nawet kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu, nie niesie za sobą odczuwalnego spadku temperatury w dobrze ocieplonych budynkach, ponieważ instalacja ogrzewania pozwala na wykorzystywanie nagromadzonego ciepła w celu utrzymania komfortu cieplnego do momentu uzyskania ponownego podłączenia do energii elektrycznej.

 

Pompa ciepła — co robić kiedy zabraknie prądu?

Krótkie przerwy w dostawie prądu nie niosą za sobą szczególnych utrudnień związanych z zatrzymaniem pracy pompy ciepła w instalacji grzewczej. Jednak problemem mogą okazać się dłuższe awarie, a szczególnie te występujących w okresie jesienno-zimowym. Chcąc przygotować się na takie sytuacje, warto postawić na alternatywne źródło energii. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w tym celu rozwiązań okazują się agregaty prądotwórcze zapewniające awaryjne zasilanie. Wybierając agregat prądotwórczy należy stawiać na urządzenia o parametrach technicznych dostosowanych do potrzeb mieszkańców, których zastosowanie doskonale sprawdzi się podczas występujących przerw w dostawie energii elektrycznej oraz pozwoli na niczym niezakłóconą pracę pompy ciepła, a co za tym idzie — utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach.

Administrator serwisu Poradnik

Dotacja na termomodernizację pompa ciepła

Wiele osób rozważa termomodernizację swoich domów, ponieważ chce zaoszczędzić pieniądze, które wydaje na jego ogrzewanie, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Z tego względu decydują się na montaż pompy ciepła, która jest nie tylko wydajna, ale również oszczędna. Nie każdy jednak wie, że może starać się o dotację na jej zakup, dzięki czemu może zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Przyjrzyjmy się więc, jak można uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła.

Dotacja na termomodernizację pompa ciepła- z jakich programów możemy skorzystać?

Najpopularniejszym programem dofinansowań pompy ciepła, jest program „czyste powietrze”, w ramach można uzyskać 32 tysiące złotych dofinansowania zakupu pompy ciepła, oraz 37 tysięcy, jeżeli wraz z zakupem pompy ciepła chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną. W ramach tego programu według danych z grudnia 2021 roku 2.083.295.925 zł a ogółem przeznaczono na niego 103 miliardy złotych. Jednakże ma on pewne ograniczenia, a mianowicie nie dotyczy on nowo budowanych budynków. Drugim równie ciekawym programem, jest program „moje ciepło”, i ten program obejmuje już nowe budynki- jeżeli w ramach tego programu zdecydujemy się na montaż powietrznej pompy ciepła, to możemy zyskać 7 tysięcy złotych, natomiast jeżeli wybierzemy gruntową pompę powietrza, to możemy zyskać 21 tysięcy złotych. Co ważne, zostaną nam też zrefundowane wcześniej poniesione koszty montażu pompy ciepła (od 01.01.2021). W przeciwieństwie jednak do programu „czyste powietrze” tutaj przeznaczono 600 milionów złotych, a więc dużo mniejszą sumę, dla tego też nie warto czekać z wnioskiem, tylko złożyć go jak najszybciej.

Podsumowanie

Zakup pompy ciepła może okazać się sporym wydatkiem, jednak dzięki dotacjom możemy właściwie w potrójny sposób zaoszczędzić pieniądze, a mianowicie po pierwsze mniej wydamy pieniędzy na jej zakup, po drugie dzięki pompie ciepła zaoszczędzimy nie rzadko spore sumy, które wydajemy na ogrzewanie, a po trzecie znacznie mniejszym stopniu będziemy zatruwać nasze wspólne środowisko.

Administrator serwisu Poradnik

Termomodernizacja w 2022 roku – informacje

Dotacja na termomodernizację, czyli doskonale znany na program “Czyste Powietrze” skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnionymi księgami wieczystymi. Kwoty tego finansowania sięgają nawet do 30-37 tys. zł. Jakie zmiany w programie zaszły w 2022 roku? Odpowiadamy.

Dotacje na termomodernizację- program Czyste Powietrze

Beneficjenci programu “Czyste powietrze” mogą uzyskać finansowanie do wymiany starych i niesprawnych źródeł ciepła na nowoczesne systemy grzewcze oraz przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. W obecnym wariancie dotacje w poziomie podstawowym mogą wynosić do 30000 zł, natomiast w podwyższonym wariancie do 370000 zł.

Jakie zmiany w programie “Czyste powietrze” w 2022 r?

W roku 2022 ustawodawcy wprowadzili trzeci wariant programu- przeznaczony dla mało zamożnych gospodarstw domowych. Dotyczy on tych, w których dochód miesięczny nie przekracza 900 zł na jedną osobę oraz 1260 zł w przypadku osób mieszkających samotnie. Będą oni mogli otrzymać nawet 69 tys. zł a kwota finansowania osiągnie nawet 90% kosztów inwestycyjnych. Dodatkowo najubożsi oraz osoby starsze będą mogli liczyć na pomoc w wypełnianiu wniosku, realizację oraz rozliczenie.

Zmiany w finansowaniu niektórych systemów grzewczych

W ramach programu Czyste Powietrze wpłynęło około 370 tysięcy wniosków na termomodernizację. Łącznie uzyskane finansowania sięgają kwoty 6,3 mld zł. Dodatkowo od 1 stycznia bieżącego roku nastąpiła również pewna zmiana, dzięki której nie będzie można składać wniosku o dofinansowania na piece węglowe. Zakup i montaż tego typu kotła możliwy był tylko do końca poprzedniego roku.

Dotacje na termomodernizację w 2022 roku

Program termomodernizacyjny Czyste Powietrze towarzyszy nam już od 2018 roku. Został wprowadzony w celu ochrony środowiska poprzez wymianę nieefektywnych kotłów i pieców na paliwa stałe. Na ten program rząd zamierza przeznaczyć 103 mld zł w przeciągu kilku lat. To ogromna suma, jednak biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wydaje się ona być w pełni zasadna.

Administrator serwisu Poradnik