Termomodernizacja w 2022 roku – informacje

Dotacja na termomodernizację, czyli doskonale znany na program “Czyste Powietrze” skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnionymi księgami wieczystymi. Kwoty tego finansowania sięgają nawet do 30-37 tys. zł. Jakie zmiany w programie zaszły w 2022 roku? Odpowiadamy.

Dotacje na termomodernizację- program Czyste Powietrze

Beneficjenci programu “Czyste powietrze” mogą uzyskać finansowanie do wymiany starych i niesprawnych źródeł ciepła na nowoczesne systemy grzewcze oraz przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. W obecnym wariancie dotacje w poziomie podstawowym mogą wynosić do 30000 zł, natomiast w podwyższonym wariancie do 370000 zł.

Jakie zmiany w programie “Czyste powietrze” w 2022 r?

W roku 2022 ustawodawcy wprowadzili trzeci wariant programu- przeznaczony dla mało zamożnych gospodarstw domowych. Dotyczy on tych, w których dochód miesięczny nie przekracza 900 zł na jedną osobę oraz 1260 zł w przypadku osób mieszkających samotnie. Będą oni mogli otrzymać nawet 69 tys. zł a kwota finansowania osiągnie nawet 90% kosztów inwestycyjnych. Dodatkowo najubożsi oraz osoby starsze będą mogli liczyć na pomoc w wypełnianiu wniosku, realizację oraz rozliczenie.

Zmiany w finansowaniu niektórych systemów grzewczych

W ramach programu Czyste Powietrze wpłynęło około 370 tysięcy wniosków na termomodernizację. Łącznie uzyskane finansowania sięgają kwoty 6,3 mld zł. Dodatkowo od 1 stycznia bieżącego roku nastąpiła również pewna zmiana, dzięki której nie będzie można składać wniosku o dofinansowania na piece węglowe. Zakup i montaż tego typu kotła możliwy był tylko do końca poprzedniego roku.

Dotacje na termomodernizację w 2022 roku

Program termomodernizacyjny Czyste Powietrze towarzyszy nam już od 2018 roku. Został wprowadzony w celu ochrony środowiska poprzez wymianę nieefektywnych kotłów i pieców na paliwa stałe. Na ten program rząd zamierza przeznaczyć 103 mld zł w przeciągu kilku lat. To ogromna suma, jednak biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wydaje się ona być w pełni zasadna.

Administrator serwisu Poradnik